זוגיות

כאשר אנו נמשכים אל בן זוג, אנו כמהים לקשר של איחוד ומיזוג ברמה הנפשית והפיזית. המשיכה הפיזית והנפשית מהוות מרכיב חשוב מאד בזוגיות. הדבר בא לידי ביטוי ברצון עז לשהייה במחיצת בן הזוג ולהנאה רבה משהייה זו.

מהו הגורם למשיכה עם אדם מסוים ולא עם אחר? אנו נוטים להשתמש במילה כימיה לתיאור תחושות רגשיות וקשרים בין אנשים. ממחקרים שונים עלה כי אכן קיימים חומרים כימיים שונים המעוררים ומשפיעים על הרגשות שלנו. חומרים אלו מעניקים לגוף תחושה נעימה ואופטימית כלפי החיים, מגבירים את הדופק ואת זרימת האנרגיה וגורמים לתחושה של התרוממות רוח. למעשה אפשר להגיד כי זהו מעין "טריפ" טבעי.

שלב זה מכונה שלב ההתאהבות. ישנם אנשים המתמכרים לשלב זה. בכל פעם שההתאהבות חולפת הם מתחילים לחפש אובייקט חדש בעזרתו יוכלו שוב לחוש ב"טריפ". באין כזה טריפ בנמצא הם יחושו עצב ושעמום.

יוסי הגיע לטיפול משכבתה ההתאהבות. הוא היה נשוי לרונית מזה שנה בלבד, אך הוא חש כי חיי הנישואין משעממים אותו. לדבריו, חדוות החיים שחש בתקופת החיזור והחברות עזבה אותו זמן קצר לאחר הנישואין. הוא הפסיק להתעניין במעשיה של אשתו, אינו מוצא כל עניין בבילויים משותפים והוא מרגיש עצוב ומדוכא בחברתה. יוסי לא ידע להסביר מה פשר הרגשתו תחילה ניסה לתלות את הדבר בהתנהגויות מסוימות של רונית. אחר טען כי הוא חש שאין ביניהם התאמה. בניתוח מערכות יחסים שהיו לו עם חברות אחרות עימן יצא לפני הנישואין התברר כי הן התאפיינו בהתאהבות מהירה, נסיקה לגבהים וסיומם במפח נפש לאחר זמן קצר. בכל מערכת יחסים היה בטוח כי הנה זאת היא המערכת האמיתית אשר תחזיק מעמד לעולמים. את רונית פגש במסיבה של ידידים הייתה זאת אהבה ממבט ראשון. רונית ענתה לכל ציפיותיו: רכה, יפה , נשית וחכמה. הוא היה בטוח כל כך בעצמו ובתחושת האהבה שמילאה אותו עד כי זמן קצר לאחר היכרותם הציע לה נישואין.

התהליך אותו עברו יוסי ורונית הוא תהליך הקורה לכל בני זוג. כאשר שלב ההתאהבות דועך מגיע תורו של שלב האהבה. יוסי לא ידע כיצד לעבור לשלב זה.

שלב האהבה מתרחש בדרך כלל תוך כדי בנית המשפחה והולדת ילדים. בשלב זה נוצרת יציבות המאפשרת לבני הזוג להתפנות למשימות נוספות כמו גידול הילדים ובנית קריירה תעסוקתית. בשלב זה מתפתחת אינטימיות רגשית ופיזית הבאות לידי ביטוי בקרבה, חברות, פתיחות, שיתוף ואמון הדדיים. מבחינה פיזית הכוונה איננה רק לקיום יחסים מיניים אלה בעיקר לקרבה פיזית מובנת ומושכלת הדדית.

קיומה של אינטימיות זאת מהווה ערובה לקשר מספק. יוסי לא חווה קיומה של מערכת אינטימית שכזו. הוא היה תקוע בשלב ההתאהבות ואולי אף מכור לו. רק הכרות מעמיקה עם בעיתו ורצון עז לקיום מערכת יחסים עמוקה ורצינית יכלה לעזור לו להיפרד מהתמכרותו לריגוש שבהתאהבות ומעבר לשלב האהבה.