תאורי מקרה

איך להתנהל נכון במריבה זוגית

גם בעת מריבה לוהטת, לעולם אל תעליבו ואל תשפילו את בן הזוג. הרי בסופו של דבר אתם רוצים להמשיך לחיות ביחד. אתם לא מעונינים לגרום לו כאב שעליו יתקשה להתגבר. תהיו עניניים – אינכם חייבים להסכים עם הזולת אך שמרו על כבודו.

איך לעודד ילד

עידוד מביע הערכה למעשה, לכוונה או לרצון; אפילו כשהתוצאה אינה מוצלחת. כאשר רוצים לעודד ילד, יש להתחבר אליו מהלב ולגרום לו להרגיש טוב עם עצמו. עידוד מחזק את הבטחון העצמי של הילד, מעורר אמון ויוצר יחסים טובים.

איך לקבל את עצמנו

אף אחד מאיתנו איננו מושלם. לכל אחד מאתנו נקודות חולשה. אפשר לבלות את כל חיינו במחשבות על מה שאנחנו לא… לכן חשוב לראות את החוזקות שלנו ולצחוק מהמגרעות שלנו. בסופו של דבר – להסתכל על המכלול שייחודי רק לנו.

משוב חיובי בזוגיות

שימו לב לדברים הטובים בזוגיות שלכם. תנו משובים חיוביים כאשר בן / בת הזוג עושה משהו נעים או טוב עבורכם. אנחנו נוטים להעיר על דברים שאינם נעימים ולקבל כמובן מאליו את הדברים הנעימים, החיוביים והטובים שקורים לנו. משוב חיובי מחזק את בן / בת הזוג ומעודד לחזור על אותה התנהגות. בנוסף, משוב חיובי משפר את הרגשת בן / בת הזוג ותורם לאוירה טובה

התקפי זעם ובעיות התנהגות

אילנה היא שהתקשרה: "אני רוצה שתטפלי בבת שלי. אנחנו לא יכולים יותר… מורן רק בת 11, אבל סובלת מהתקפות חרדה וזעם. הפסיכיאטרית, שרשמה לה כדורים, המליצה על טיפול תמיכתי נוסף. את חושבת שתוכלי לעזור?"

אילנה ומשה הגיעו לפגישת היכרות. הם הורים לשלוש בנות. לדבריהם, מורן הייתה תמיד ילדה נהדרת – טובה, מנומסת, עוזרת בבית ומצליחה בלימודים. סמדר, אחותה בת התשע, תוארה כילדה מרדנית; ורקפת, בת השנתיים, תוארה כ"סוכריה של המשפחה". הבעיות אצל מורן החלו לפני כשנה – מורן החלה לסבול מהתקפי חרדה ומהתקפי זעם; יחסה אל אחיותיה התדרדר והיא ניסתה להכתיב לכולם כיצד להתנהג.

להמשיך לקרוא התקפי זעם ובעיות התנהגות

EMDR ופוסט-טראומה

אפרים היה בן 12 כאשר ננשך ע"י כלב. הוא הלך לתומו ברחוב כאשר שלושה כלבים החלו לנבוח עליו. אז פרץ אחד מהם ותפס את רגלו. אפרים נפל על המדרכה. אנשים שהיו באזור מיהרו לעזור לו. הוא חזר לביתו בכוחות עצמו. אמו חיטאה את הפצע, שהיה שטחי, הכלב נלקח להסגר ונראה היה שבכך הסתיים האירוע.

לאחר כחודש החל אפרים לחלום חלומות בלהה ולהתעורר בלילות כשהוא מזיע, רועד, ובוכה. במהלך היום גילה אי שקט. בהמשך סירב גם לצאת מביתו. הוריו לא הבינו מה קורה לבנם, שהיה תמיד ילד פתוח, בעל בטחון וחברותי, ולא קישרו זאת לאירוע הנשיכה. "הרי לאחר האירוע אפרים תפקד ללא דופי. הוא לא הזכיר שום פחד מכלבים. חלף כבר פרק זמן בו תפקד מצוין."

להמשיך לקרוא EMDR ופוסט-טראומה

זוגיות

כאשר אנו נמשכים אל בן זוג, אנו כמהים לקשר של איחוד ומיזוג ברמה הנפשית והפיזית. המשיכה הפיזית והנפשית מהוות מרכיב חשוב מאד בזוגיות. הדבר בא לידי ביטוי ברצון עז לשהייה במחיצת בן הזוג ולהנאה רבה משהייה זו.

מהו הגורם למשיכה עם אדם מסוים ולא עם אחר? אנו נוטים להשתמש במילה כימיה לתיאור תחושות רגשיות וקשרים בין אנשים. ממחקרים שונים עלה כי אכן קיימים חומרים כימיים שונים המעוררים ומשפיעים על הרגשות שלנו. חומרים אלו מעניקים לגוף תחושה נעימה ואופטימית כלפי החיים, מגבירים את הדופק ואת זרימת האנרגיה וגורמים לתחושה של התרוממות רוח. למעשה אפשר להגיד כי זהו מעין "טריפ" טבעי.

להמשיך לקרוא זוגיות

התמודדות עם גיל ההתבגרות

בגיל ההתבגרות הנער והנערה עוברים שינויים פיזיולוגים ופסיכולוגיים. התבגרותם מאפשרת להם לראות את הוריהם כבני אדם, על יתרונותיהם וחסרונותיהם. הנער והנערה מרגישים עצמם מספיק חזקים כדי שיוכלו לבדוק, לבחון, להעריך ולבקר את הוריהם. מתוך עולם הערכים שלהם הם מתחילים לבחון את הפערים בין דברי ההורים למעשיהם, בין הערכים המועלים בבית לבין הביצוע בפועל. בני הנוער נוטים להעלות שאלות באשר לחוקי הבית, התנהגות בני המשפחה, היחסים ביניהם ועוד.

להמשיך לקרוא התמודדות עם גיל ההתבגרות

גידול ילדים (קדם-עשרה)

"כמה פעמים אפשר לבקש ממך לכבות את האור/ להניח את הנעליים במקום/ לא לזרוק את התיק בכניסה/ לחזור בזמן הביתה?"
"תפסיקי כבר לעשות ענין מכל דבר…"
"מה כבר ביקשתי ממך? לשים בגדים מלוכלכים בכביסה…"
"אפשר לקבל קצת שקט בבית הזה?"
ברבים מן הבתים נשמעות אמירות שכאלה – משפטים הנאמרים מתוך תחושה של כעס ועלבון ומהווים חלק בלתי נפרד מהמריבות בבית. מריבות אלו חוזרות ללא הרף, מעכירות את החיים וגרוע מכל, הולכות ומסלימות עד כי נדמה שהשריפה כה עזה עד שלא ניתן לכבותה ולשוב לשלווה במשפחה.

להמשיך לקרוא גידול ילדים (קדם-עשרה)

גידול ילדים (הגיל הרך)

הוריו של יוסי (שם בדוי כמו כל השמות בכתבה) בן החמש הגיעו להתייעצות בעקבות קשיי פרידה של יוסי מאימו. לדבריהם, בכל בוקר בוכה יוסי בכי תמרורים ומסרב להישאר בגן. על פי דברי הגננת, לאחר עזיבת האם את הגן, יוסי נרגע וחוזר להיות שמח ומאושר. יוסי נראה ילד מפותח, מתוק ואינטליגנטי. נראה כי הוריו השקיעו רבות בהעשרת סביבתו וידיעותיו. על פי דברי האם, החל מגיל צעיר היה יוסי צמוד אליה ברוב שעות היום ודרש ממנה תשומת לב רבה. יוסי נמצא במרכז תשומת הלב של הוריו. הוא מעסיק אותם על ידי שאלת שאלות, התעניינות בתופעות, באנשים ובחפצים. ההורים ראו בכך ביטוי לחוכמתו של בנם ונענו בחפץ לב ובעונג לשאלותיו ובקשותיו. להמשיך לקרוא גידול ילדים (הגיל הרך)